Вівторок, 26.11.2024, 22:01
Вітаю Вас, Гість

Конспект заняття для дітей молодшої групи

на тему:

Птахи

 

Домінантні складові: природа. мовленнєве спілкування.

Програмовийзміст: продовжувати ознайомлювати дітей з представниками світу птахів; розширювати уявлення дітей про перелітних птахів, про їх спосіб життя і зовнішній вигляд, сформувати уявлення про користь, яку приносять людям і природі птахи; активізувати вживання у мовленні дітей іменників, прикметників, дієслів; спонукати дітей до спілкування; розвивати мислення, зв’язне мовлення, слухову і зорову пам'ять, увагу; учити дітей помічати красу природи, розуміти її; сприяти розвитку екологічно доцільної поведінки; виховувати прихильне ставлення до птахів.

 

Хід заняття:

  • Діти, послухайте, що це за звуки ми чуємо за вікном? Так, це спів пташок. Послухайте,  будь-ласка, віршик.

Шпачок

У дуплі між гілочок

Поселивсь малий шпачок.

Всі зраділи у садку

Голосистому шпаку

Він із сонечком встає,

Їсть жуків і росу п’є.

Потім – шапку набакир

Й веселить наш сад і двір.

(В. Шевчук).

– Вам сподобався віршик? Про яку пташку йдеться в ньому?

Ілюстрація шпаківні.

  • Хто тут живе? Як називається цей будинок? Хто виготовляє такі будиночки? (Люди).
  • Всередині затишної шпаківні шпачок змостить собі гніздечко.

 

Словесна гра «Шпаки»

  • Шпак – це птах чи тварина?
  • Перелітній чи зимуючий?
  • Де живуть шпаки?
  • Чим вкрите тіло шпаків?
  • Якого кольору пір’я?
  • Шпаки уміють співати чи ні?

 

  • Діти, а хто зображений на цих малюнках? (Ворона,горобець). Давайте їх розглянемо і порівняємо!

 

  • Яка ворона за розміром? (Велика). А горобець (Маленький).

 

  • Якого кольору пір’я у ворони? А у горобчика?

 

  • Як кричить ворона? А горобець?

 

  • Покажіть, як ходить ворона та як стрибає горобець?

 

  • Чим птахи схожі?

 

Гра на увагу «Літає – не літає».

 

Летить, летить горобець – плеснути в долоні

Летить, летить стілець

Летить, летить шпак – плеснути в долоні

Летить, летить їжак

Летить, летить синиця – плеснути в долоні

Летить, летить лисиця.

 

  • Діти, яка зараз пора року?
  • А перед цим яка була пора року?
  • Як жилося птахам взимку?
  •  Як ми взимку турбувалися про птахів? Як називаються птахи, які зимували з нами? (зимуючі). А як ми називаємо птахів які відлітають в теплі краї? (перелітні).

 

Дидактична гра «Хто зайвий»

 

Серед ілюстрацій перелітних птахів відібрати зимуючих. Перелітних посадити на дерево, а зимуючих в годівничку. Коментувати свої дії: це - зимуючий птах, я посаджу його на дерево і т.д.

 

  • Навесні птахи повертаються з теплих країв, мостять гнізда, виводять пташенят. Для цього їм потрібні будиночки.

 

Дидактична гра «Добери гніздо для птаха»

  • Для якого птаха підходить велике гніздо на стовпі? А маленьке під дахом?

Рухлива гра «Пташки і кіт»

Конспект заняття для дітей молодшої групи

на тему:

«Фрукти та ягоди»

Домінантні складові: ознайомлення з природою, мовленнєве спілкування.

 Мета: розширювати та уточнювати знання дітей про фрукти та ягоди‚ їх особливості (форма, колір, смак, де росте); учити узгоджувати іменники з прикметниками;  формувати вміння вживати узагальнюючі слова – фрукти, ягоди; розвивати вміння характеризувати фрукти та ягоди  за їх істотними ознаками, складати невеликі описові розповіді; учити будувати речення зі сполучником «а»; активізувати словник дітей назвами фруктів та ягід, їх основних ознак; розвивати логічне мислення, увагу; закріплювати  навички дітей відповідати на запитання вихователя; вправляти в чіткій вимові голосних звуків; виховувати пізнавальний інтерес до природи.

Матеріал: фрукти, ягоди, кошик, ілюстрації до теми.

                                 

Хід заняття

I Організаційний момент

 

« Психогімнастика»

                     Доброго ранку, рідний наш дім,

                     Доброго ранку, діткам усім,

                     Доброго ранку, сонечку ясному,

                     Доброго ранку, садочку прекрасному.

II Основна частина

- Діти, сьогодні я запрошую вас на фруктовий базар. (Вихователь в українському одязі)

                     Гості дорогії! Подивіться ось базар.

                     Різний є для всіх товар.

                     Можна все отут знайти,

                     Так заходь і щось купи!

(Звернути увагу на кошики з фруктами та ягодами)

  • Діти, чому я сказала «фруктовий базар»?
  • Давайте назвемо фрукти, що знаходяться в кошику. (Яблука, груші, сливи).
  • Якого кольору (яблуко, груша, слива)?
  • Якої форми? Який фрукт найменший? Який найбільший?

Гра «Вгадай на смак»

–  Що вам сподобалися найбільше?

–  Як ми називаємо всі ці плоди одним словом?

–  Назвіть ягоди, які ви бачите? (Смородина, агрус, полуниця).

–  Якого кольору (смородина, агрус,  полуниця)?

–  Якої форми? Яка ягода найменша? Яка найбільша?

Гра «Вгадай за смаком»

–  Що вам найбільше сподобалося?

–  Малята, як можна назвати ці плоди одним словом? (Ягоди)

–  Де ростуть фрукти та ягоди? (ілюстрація саду)

–  На чому ростуть фрукти? (на деревах)

  • На чому ростуть ягоди? ( на кущах?)

 

– Чи хотіли б ви купити щось на фруктовому базарі? Грошей у вас немає, тому для того, щоб купити щось на базарі, треба про нього розповісти. Якщо продавець здогадається, що це, то продасть його. (Вихователь описує фрукт: називає форму, колір, де росте, який на смак).

Діти описують за зразком вихователя. Вихователь «продає» фрукти та ягоди.

Фізкультхвилинка

Червоніють у травиці

Стиглі ягоди – сунички,

(Ходьба)

По одній їх будем брати

(Нахили тулуба)

Та у кошики складати.

 

  • Молодці, малята, добре ви наповнили свої кошики. Але перш, ніж їсти фрукти та ягоди, давайте назвемо їх пестливо.

Мовленнєва гра «Великий–маленький»

Вихователь пропонує дітям утворити слова пестливої форми.

               Груша – грушка.

               Яблуко –…

               Слива –…

                Полуниця –…

                Смородина – …..

 

 

 « Мовленнєва вправа

Вихователь пропонує порівняти між собою фрукти та ягоди.

                 Груша велика, а полуничка… (маленька).

                 Яблуко червоне, а слива… (синя).

                 Полуниця м'яка, а яблуко… (тверде).

                 Смородина синя, а груша… (жовта).

« Вивчення чистомовки

                 У-у-у- у садок іду.

                А-а-а- які гарні яблука.

                У-у-у- грушу знайду.

                А-а-а- сливка кисленька.

                А-а-а- полуничка солоденька.

III Підсумок

Діти, сподобалося вам на базарі? Давайте пригощатися купленими фруктами та ягодами.